zdrowie
http://dojrzalakobieta.pl/banner/redirect/75.html?1425580745

Dlaczego nogi puchną?

24.05.2012

Komentarzy: 5

Dlaczego nogi puchną?

Nieprzyjemne uczucie ciężkości w nogach to częsta przypadłość u kobiet, zwłaszcza latem. Podczas upalnego dnia lub po długiej jeździe samochodem doskwierają nam opolałe, a nawet opuchnięte nogi. Przeczytaj, jak możesz im pomóc!

Puchnięcie nóg

W normalnych warunkach (sprawne serce i sprawne żyły) krew jest przesuwana w sposób ciągły, co oznacza, że z tkanek odpływa tyle samo krwi, co napływa. Przepływ krwi w układzie żylnym jest kontrolowany mechanizmem zastawek oraz systematyczną pracą mięśni nóg.

Obrzęki, czyli puchnięcie nóg, to następstwo opadania pod siłą grawitacji płynów ustrojowych. Ponieważ najbliżej ziemi są nogi, więc opadający płyn gromadzi się początkowo w stopach, a stopniowo coraz wyżej, a więc w okolicy kostek, goleni, łydek.
Najczęstsze dwa powody obrzęków to przewlekła:

Przyczyny puchnięcia nóg

Oczywiście, jeżeli puchnięcie nóg występuje często, konieczna jest wizyta u lekarza, żeby wyeliminować objawy poważnych schorzeń, takich jak: problemy z sercem, tarczycą, początki zwyrodnienia stawów, czy żylaki.

Obrzęki nóg mogą być również spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, elektrolitowymi czy lekami.
Warto przyjrzeć się także naszemu stylowi życia, który również ma wpływ na kondycję nóg. Nadwaga i siedzący tryb życia absolutnie nie sprzyjają naszym nogom!

Zuzanna Górka

Ocena:
Ocena użytkowników: 5.00/5 Głosów: 1
Twoja ocena:
Przeczytaj też:
Komentarze:
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Różne mogą być przyczyny puchnięcia nóg.Najczęściej mam z tym kłopot właśnie latem gdy długmio siedzę przy kompie.Kładę się wówczas z wysoko uniesionymi nogami.To przynosi ulgę i opuchlizna schodzi
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Nogi puchły mi od wielu lat. Zwłaszcza latem, głównie z powodu niewydolności naczyń żylnych i nadwagi. Po operacji żylaków lewej nogi i zrzuceniu nadwagi jest o wiele lepiej. Dużo się ruszam i opuchlizna nóg pojawia się rzadko.
 • Tess avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Puchną mi nogi od wielu lat. Najpierw leczyłam lekami przepisanymi od lekarzy ale jak na to pomagały to na co innego szkodziły. Teraz od kilku lat leczę się głównie mieszanką ziołową i też z dobrym skutkiem. Leki na receptę stosuję wspomagająco.
 • mejgosia avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Koniecznie Filo musi tu poczytac bo jej mama ma problem z opuchlizna nog ! Ja chwilowo nie. Cierpie na ta dolegliwosc, ale pamietam ze w ciazy mi to doskwieralo
 • Mindi avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Uczucie ciężkich, opuchniętych nóg pamiętam z czasów ciąży. Teraz nie mam z tym problemu ale cały czas interesuję się tym tematem, ponieważ problemy z krążeniem i żylakami to taka rodzinna przypadłość.
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
FacebookTab