zdrowie
http://dojrzalakobieta.pl/banner/redirect/75.html?1425594345

Odleżyny

20.06.2012

Komentarzy: 5

Odleżyny

Odleżyny mogą przytrafić się każdej ciężko chorej osobie. Warto wiedzieć jak dbać o najbliższych, by nie doszło do zmian na skórze i co zrobić, aby jak najszybciej wyleczyć powikłania po odleżynach?

Jak powstają odleżyny?

Odleżyny to zmiany skórne, które powstają na skutek niedokrwienia tkanek. W wyniku ucisku na naczynia krwionośne i zmniejszenia przepływu krwi następuje uszkodzenie skóry a następnie śmierć komórek i martwica tkanek. Najbardziej narażone na powstanie odleżyn są osoby przewlekle chore, nieprzytomne lub trwale unieruchomione, które przez długi czas pozostają w jednej pozycji ciała.

Odleżyny najczęściej pojawiają się w miejscach największego nacisku skóry na podłoże: przy kości ogonowej i na pośladkach, w okolicy krzyża, na biodrach i na piętach, ramionach, łokciach czy łopatkach. Pojawienie się ran jest zależne od pozycji, w jakiej chory najdłużej przebywa.

Co robić, aby nie dopuścić do odleżyn?

Ponieważ odleżyny są bardzo trudne do wyleczenia, najlepiej jest prowadzić taką profilaktykę, aby zapobiegać powstawaniu uszkodzeń skóry. Na rozwój odleżyn ma wpływ wiele czynników, m.in. opieka, jaką otacza się chorego, podstawowa higiena, częstotliwość zmian pozycji ciała, a także waga, wiek, choroby współistniejące (cukrzyca, miażdżyca, nietrzymanie moczu, nietrzymanie stolca), a nawet dieta. W profilaktyce przeciwko odleżynom najważniejszą zasadą jest częsta zmiana pozycji ciała chorego, oraz stosowanie specjalnych materacy lub podkładek przeciwodleżynowych, które zmniejszają nacisk na newralgiczne miejsca.

Monika Witczak

Ocena:
Ocena użytkowników: 4.33/5 Głosów: 3
Twoja ocena:
Przeczytaj też:
Komentarze:
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Z odleżynami jest bardzo duży problem.Mogą one powstać bardzo szybko a wygojenie ich jest trudne.Najlepiej nie dopuścić do ich powstania.Sposoby są w artykule.Marka SENI produkuje kremy ochronne z tlenkiem cynku przeciw odleżynom
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Najlepszym sposobem zapbiegania przeciw odleżynom, są częste zmiany pozycji ciała.
 • Basiek avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Odleżyny są przerażające! Człowiek gnije za życia, bezradny, cierpiący... mam nadzieję, że nigdy mi się to nie przytrafi.
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Mój ojciec 3 lata leżał w łóżku,mimo pielegnacji odleżyny i tak powstawały .To jest coś okropnego.Chory musi być codziennie myty ,musi mu ktoś pomóc zmieniać pozycje,dobra na odleżyny jest maść cudokrem.
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Moja babcia leżała w szpitalu.Odleżyny powstały jej na piętach.Podkładaliśmy pod każdą piętę małe kółka owinięte bandażem.To pomagało.Bardzo dobre efekty daje też materac przeciwodleżynowy
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
FacebookTab