zdrowie
http://dojrzalakobieta.pl/banner/redirect/75.html?1422731285

Halluksy – przyczyny, objawy, leczenie

28.05.2013

Komentarzy: 3

Halluksy – przyczyny, objawy, leczenie

Oszpecają stopę, powodują ból i problemy z chodzeniem. Halluksy to problem ok. 4% Polaków, w większości kobiet. Skąd się biorą?

Co to są halluksy?

Halluksy, czyli paluchy koślawe (hallux valgus) to deformacje stawu śródstopno-palcowego. Charakteryzują się znacznym odchyleniem paluchów do wewnątrz stopy i przemieszczeniem na zewnątrz kości śródstopia. Halluksom bardzo często towarzyszy stan zapalny torebki stawowej i ból.

Nieleczone i zaniedbane paluchy koślawe mogą prowadzić do kłopotów z chodzeniem, a nawet całkowicie uniemożliwić poruszanie się. Dodatkowym problemem w przypadku halluksów jest kłopot z dobraniem odpowiedniego obuwia.

Czy grożą mi halluksy?

Jeśli nosisz ciasne buty o wąskich czubkach i jesteś wielbicielką bardzo wysokich obcasów, to z dużą dozą prawdopodobieństwa możesz w przyszłości cierpieć na schorzenia koślawego palucha. Choroba grozi Ci także jeśli przez większość dnia stoisz (np. w pracy) i masz nadwagę.

Spójrz też na stopy swojej mamy. Geny mają tu bardzo duże znaczenie, ponieważ halluksy są dziedziczne. Z powodu tego zwyrodnienia cierpią nie tylko kobiety. Również panowie mogą mieć problemy z powodu przerośniętego palucha. W tym wypadku to także kwestia genów lub urazów stóp z przeszłości.

M. Witczak

Ocena:
Ocena użytkowników: 4.00/5 Głosów: 4
Twoja ocena:
Przeczytaj też:
Komentarze:
  • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
    Halluksy to uciążliwa a zarazem bolesna dolegliwość.Ja na szczście nie mam halluksów.Jednak zmartwiła mnie informacja,że to dziedziczne
  • Basiek avatar napisał(a) jakiś czas temu:
    niestety, Pati, są dziedziczne. Całe życie dbałam o stopy, a teraz czuję, że mi halluks się gdzieś w kościach czai! Trzeba będzie na jakiś czas odstawić szpilki i przejść na klapki, ale jak tu w taką pogodę...
  • Danusiate avatar napisał(a) jakiś czas temu:
    W mojej rodzinie, niestety, występuje to paskudztwo Od lat używam aparatów korygujących, pożegnałam się ze szpilkami i noszę ortopedyczne buty, ale halluksy mają się dobrze i nie widzę żadnej poprawy Słyszałam o operacjach, ale tak naprawdę znam dwie osoby, które się im poddały i w krótkim czasie problem wrócił...
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
FacebookTab